2011. gada 24. janvāris

Oda selerijai

Selerijas lapas. Selerijas kāti. Selerijas sakne. Ja kādam jautāju vai tev garšo selerija, tad visbiežāk saņemu interesantu sejas izteiksmi. Arī es biju pieskaitāma pie šīs "man negaršo" grupas, lai gan patiesībā tā īsti seleriju garšojusi nebiju. Laikam pie vainas bija stiprais un specifiskais aromāts. Pirmais īstais randiņš ar seleriju man bija pavisam nesen. Tie bija vācu kartupeļu salāti ar seleriju kātiem. Nevarēju saprast kas tik labi tajos salātos garšo. Labi garšoja pievienotā selerija :) Tā sākās mana draudzība ar šo burvīgo sakneni.

Google.lv stāsta, ka :
selerijas sastāvā ietilpst vitamīni K, C un B grupas vitamīni, dzelzs, mangāns un folijskābe. Ļoti nozīmīgas specifiskas vielas seleriju sastāvā ir kumarīni, kam piemīt pretaudzēju, pretsāpju, hipotensīvas, žultsdzenošas, pretiekaisuma un daudzas citas cilvēka organismam lietderīgas īpašības. Selerija uzlabo imūnsistēmas darbību, palīdz saaukstēšanās slimību profilaksei, mazina astmas un osteoartrīta simptomus, samazina risku saslimt ar artrītu un palīdz izvairīties no sirdslēkmēm. Selerija ir arī lielisks elektrolīts – veicina barības vielu cirkulāciju asinīs. Līdz ar to selerijas lietošana uzturā ir ieteicama tiem, kuri nelieto vai vēlas samazināt sāls lietošanu uzturā.

Nu re...daudz visādu labumu :)
Nesaki "nē" pirms neesi kārtīgi izgaršojis un izmēģinājis dažādos ēdienos. Man liekas, ka ar seleriju ir tāpat kā ar baziliku un kinzu. Ja lieto ar mēru, tad pievienots ēdienam, tas dos neatkārtojamu garšu.

Mana oda selerijai izskanēs četros dažādos salātos.
Vācu kartupeļu salāti.
Kartupeļu salāti ar zilo sieru.
Selerijas/ābolu/burkānu salāti ar ciedru riekstiem.
Valdorfa salāti ar fenheli.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Valdorfa salāti ar fenheli


1 svaigs fenhelis
3 selerijas kāti
4 vistas filejas
2 cietas šķirnes āboli
Hellmans majonēze (latviešu - nē)
divas saujas valriekstu
sāls
pipari



  1. Novāram vistas filejas, bet nepārvāram, jo tad būs grūti sagriezt glītos gabaliņos.
  2. Griežam fenheli, ābolu un seleriju vienādos, garenos, tievos salmiņos. Sagrieztos ābolus apslakam ar citrona sulu, lai nepaliek brūni. (Šos pašus salātus var arī griezt palielos kubiciņos, bet tad, vismaz man tā liekas, salāti vizuāli izskatās labāk, bet mazāk.)
  3. Tieši tāpat sagriežam vistiņu.
  4. Pievienojam sakāpatus valriekstus un visu uzmanīgi samaisam ar majonēzi.
  5. Sāls, pipari- gatavs.
Ieteikumi :

Salātus nav ieteicams atstāt uz otru dienu. Cik daudz seleriju, cik fenheļa, jāskatās uz aci. Fenhelis dod patīkamu svaigumu un tā "īpašo" garšu tik traki just nevar. Bet, ja fenhelis liekas galīgi garām, to var nelikt. Salāti no tā sliktāki nepaliks. Tāpat aizies uz "urrā".
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kartupeļu salāti ar zilo sieru

Šie salāti ir ātri pagatavojami un to var izdarīt jau iepriekšējā dienā. Jo mērcīte ilgāk pastāvēs, jo salātiņi būs garšīgāki. Vislabāk, lai tā nostāv visu nakti ledusskapī. Tas ir ideāli tad, ja zini, ka ciemiņš būs rīt, bet tev laika gatavot nebūs nemaz.
Ar zilo sieru man nav absolūti nekādas attiecības, jo man tas nevisai labi garšo, BET...šādās, tādās mērcītēs tas tīri labi iederās. Tā, ka tie, kam arī nav nekādu attiecību ar zilo sieru, šos salātus var ēst :)....nu vismaz pagaršot vajadzētu :)

Mērce (porcijas 6-8)

5 seleriju kāti         
tāda lielāka buntīte zaļo lociņu vai 2 puravi
mazāka buntīte pētersīļu
250 ml skābais krējums
20 ml Hellmans majonēze (es šo majonēzi nelobēju, bet pagaidām neko labāku "no gatavajām" majonēzēm vienkāršajos veikalos atradusi neesmu)
puscitrona sulas
150 g sadrupināta zilā siera
sāls
svaigi malti pipari
+ 2 kg sarkano kartupeļu vai šķirne, kas vāroties neizjūk
  1. Gatavo mērci. Smalki sagriež seleriju, lociņus vai puravus un pētersīļus. Liek bļodā. Pievieno majonēzi, krējumu, citrona sulu, sāli, piparus un kārtīgi visu samaisa. 
  2. Pārkaisa pāri sadrupinātu zilo sieru, BET NEMAISA. Uzliek vāku un liek ledusskapī uz vāirākām stundām. Vislabāk uz visu nakti.
  3. Vāra kartupeļus ar visu mizu. Ja ir jaunie kartupeļi, tad var atstāt ar visu mizu. Kartupeļus sagriež palielos gabaliņos (lielākos nekā rosolā) vai ripās un liek lēzenā salātu bļodā.
  4. Pāri kārto (nemaisa) gatavo mērcīti. Neaizmirsti, ka zilo sieru mērcē arī nevajag maisīt. Mazliet sālīts, mazliet pipars. Gatavs.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vācu kartupeļu salāti ogumāju izpildījumā


vārīti kartupeļi
marinēti gurķi
vārītas olas ( 6 porcijām 5 olas vismaz)
selerijas kāti
zaļie lociņi vai sīpols
majonēze (atkal iesaku Hellmans)
vai krējums, ja nepatīk majonēze
graudainās sinepes
sāls
pipari





  1. Sagriež vārītos kartupeļos un olas. Kartupeļus griež palielos kubiciņos vai arī ripās. Sagriež smalki selerijas, marinētos gurķus ripiņās, lociņus vai sīpolus.
  2. Gatavo mērci. Majonēzi (vai krējumu) samaisa ar graudainajām sinepēm. Nu uz kādām 6 porcijām (normāla salātu bļoda), tās varētu būt 2 lielas ēdamkarotes. Ar tām sinepēm var jau eksperimentēt. Ja kādam garšo stiprākas mērces, liek vairāk. Klāt pieliek sāli un piparus. Ah, jā... vēl nedaudz pielej klāt gurķu sulu, kas palikusi burciņā. Tad tie salāti nesaķeps.
  3. Visas sagrieztās sastāvdaļas kārtīgi samaisa ar mērci. Salāti gatavi :)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Selerijas/ābolu/burkānu salāti ar ciedru riekstiem

Šo salātu recepti redzēju kādā Krievijas kulinārijas šovā, un tā mani uzreiz uzrunāja. Āboli garšo, selerija garšo un ciedru rieksti arī ļooooti garšo :) . Salātus var ēst atsevišķi vai klāt pie visa veida gaļas. Vislabāk pie cepeša gaļas un ceptas/vārītas vistas. Mūsu mājās puse salātu pazūd vēl pirms gaļa ir izcepusies. Kur tie pazūd joprojām neviens nezin. Visi klusē kā partizāņi.  :)
Salātu rozīnīte ir ciedru rieksti. Teiksiet - dārgi. Jā, dārgi, bet tos vajag pavisam nedaudz, un šad tad jau ar labām lietām sevi var palutināt. Par cik ne visos veikalos ciedru rieksti ir piejami, var mēģināt tos aizvietot ar labas kvalitātes valriekstiem, bet man liekas, ka tad tie jau būs citi salāti.

cieti, saldenskābi āboli
burkāni 
selerijas sakne
sauja ciedru riekstu vai pekanriekstu
skābs krējums + nedaudz saldā krējuma
citrona sula
sāls







  1. Burkānus un selerijas sakni sagriež smalkās garēnās strēmelēs. Rīve te nederēs. Ja nu vienīgi jums ir kāda šika rīve, kura to var izdarīt.
  2. Ābolus arī sagriež pēc iespējas tievākās strēmelītēs un uzreiz apslaka ar citrona sulu, lai nepaliek brūnas.
  3. Skābo krējumu nedaudz atjauc ar saldo krējumu, lai tam nebūtu tik skābena garša. Mazliet uzkuļ un liek klāt salātiem. Kārtīgi visu samaisa, pievieno sāli pēc garšas.
  4. Pa virsu kaisa ciedru riekstus un pāris reizes visu apmaisa.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nu, lūk... tāda ir tā selerija ogumājās. Vēl bez salātiem to liekam sautējumos un zupās. Aukstā zupa, ja pievienosi smalki sakapātu selerijas kātu, garšos pavisam savādāk. Man liekas - daudz labāk :)
Šogad vēlreiz mēģināsim to izaudzēt dārzā. Pagājušajā gadā neko veiksmīgi tas nesanāca. Vienīgā ēdamā daļa, kas izauga labi, bija seleriju lapas! Sakni apēda zemes draugi, bet kātiem, šķiet, pavasarī pietrūka saules. Šogad ogumājas ir tikušas pie sava zemes gabaliņa...domājams, tad viss augs labāk... varbūt ne labāk, bet savādāk noteikti :)
Gaidam pavasari...






















Nav komentāru: