2010. gada 1. marts

Krāsnī cepta forele anšovu šallītēs

Šoreiz par zivi, par foreli...
Tā laikam ir tā zivtele, ko varētu ēst, ja ne gluži katru dienu, tad katru otro noteikti. Un lielākais pluss ir tas, ka gatavot šo zivi ir ļoti viegli un vienkārši.
Esmu īsta jūrnieka meita un māsa Latvijas čempionam makšķerēšanā. Gandrīz pilnīgi visi mani vīriešu kārtas radinieki ir kaislīgi makšķernieki, kas nedēļas nogalēs neiet uz dejām, bet meklē kārtējos zivs "medību'' ūdeņus. :) Tāpēc noteikti varētu spriest, ka man jau nu gan zivju mājās netrūkst....bet nekā...bieži vien zivi pērku veikalā (kaut kas stipri līdzīgs kā tam kurpniekam bez apaviem), bet par radinieku kārtējām trofejām uzzinu pa telefonu vai no kāda vietējā laikraksta.
Protams, es nevaru sacensties zivju gatavošanā ar saviem brāļiem un citiem lieliem makšķerniekiem, bet šī krāsnī ceptā forelīte vienmēr ir ievilinājusi savos tīklos visus tās ēdājus.
Bet tagad liekam zīmuli malā un sākam gatavot :)

Vajadzīgās sastāvdaļas :

1. forele - 2.5 kg, pabarosiet 4 lielus ēdājus, 7 - mazāk gribošus :) ( iesaku pirkt nevis fileju, bet gan veselu,  jau iztīrītu zivi, kas jums izmaksās uz pusi lētāk)
2. pozitīvs garastāvoklis (šito nopirkt nesanāks, jāiztiek ar iekšējām rezervēm )
3. jaunie kartupelīši, 1 - 1.5 kg vai jāmeklē kādu no sarkano kartupeļu šķirnēm (var gaidīt jauno ražu, bet tagad jau tos visādos kartupelīšus var iegādāties cauru gadu )
4. zaļās sviesta pupiņas, 2 iepak., nesagrieztas, saldētas (vasarā noteikti svaigas)
5. mazā burciņa melno olīvu
6. bundžiņa anšovu (Tās pašas mūsu ķilaviņas, tikai glaunākā sālījumā. Nu jau arī mūsējie šādus anšovus ir sākuši ražot, par ko, protams, ir liels prieks, jo anšovus izmanto ļotttti, nu ļoti daudzās receptēs)
7. ķiršu tomātiņi, mazi, apaļi, sarkani, 2. iepak. vai puskilo ( tikai un vienīgi ķiršu tomātiņi, citi neder!!! )
8. sviests vai olīveļļa cepšanai

Mērcei:

1. krējumiņš, mazais
2. majonēze (vēlams tā otra, kas nav mūsējā :)
3. brālis pētersīlis
4. māsa dille
5. 2 – 3 marinēti gurķīši
6. 1 mazs, svaigs gurķis
7. ķiploks – viena daiviņa
8. sāls un svaigi malti pipari....s v a i g i  m a l t i !!!! ( aizmirstiet par to nenosakāmās konsistences maltu piparu pulveri paciņās )

Process :

1. Sagriežam kartupelīšus. Vislabāk, ja tie ir vidēja lieluma, vienkārši sagriežam tos uz pusēm vai 4 daļās, nemizojam, bet nomazgāt gan vajadzētu. Liekam vārīties, bet čekojam, lai nepārvārās, jo vēl jau tie būs jācep! JAAAAAA - un neaizmirstam sāli :)

2. Pa to laiku sagatavojam mērci, jo, lai tā labāk garšotu, tai ir nedaudz jāpastāv. Samaisam krējumu un majonēzi pusi uz pusi, tādā normālā, nelielā bļodiņā. Pievieno spiedē izspiestu ķiploku, strēmelēs plāni sagrieztus gurķus, gan svaigus, gan marinētus. Pēc tam - dille, pētersīlis, sāls, pipars. Samaisam, pagaršojam un noliekam maliņā. Šai mērcei ir tendence pazust no bļodiņas ātrāk nekā forele ir gatava, tāpēc nolikt maliņā vajadzētu tā kārtīgāk...prom no sava un citiem izsalkušajiem vēderiem :)

3. Sagatavojam sviesta pupiņas. Sasaldētas metam vārošā, sālītā ūdenī un vāram apmēram 15 minūtes kamēr tās kļūst ēdamas, tas ir – gandrīz mīkstas, bet ne pārvārītas. Pupiņas sāli mīl, tapēc to var nežēlot, bet pagaršot gan vajadzētu, ka nav par daudz vai par maz. Kad tās ir gatavas, nokāš ūdeni un samaisa ar sviestiņu.

4. Ņemam pannu. Iesmērējam ar sviestu vai olīveļļu. Uz aci sadalam pannu trīs daļās. Vienā daļā gar malu liekam steikos sagriezto forelīti, vidusdaļā liekam zaļās pupiņas un otrajā maliņā vārītos kartupelīšus.

5. Kartupeļus un pupiņas garnējam ar veseliem ķirštomātiņiem un olīvām...tā, ka raibs gar acīm metās. :)

6. Tagad īstais brīdis anšovu šallītēm. Tās liekam virsū pāri kartupeļiem, gan uz pupiņām, gan uz pašu foreli. Bundžiņa jāsadala draudzīgi. Tā, lai šallītes ir saliktas pa visu pannu. Suliņu, kas paliek pāri no anšoviem, droši var pievienot kartupeļiem un pupiņām.

7. Pāri visam var uzlikt pavisam mazus sviesta pikucīšus un pārkaisīt ar dilli. Neaizmirstam sālīti uz pašas foreles. Bet ņem vērā, ka anšovi paši par sevi ir ļoti sāļi, tāpēc ar šī ēdiena sālīšanu jābūt uzmanīgam.

Nu tas arī viss. Liekam cepeškrāsnī jūsu veidoto mākslas darbu un cepam apmēram 15 – 20 min. Gatavs ir tad, kad mazie tomātiņi sāk plaisāt. Ilgāk cept noeikti nevajadzētu, jo zivtiņai vajag maz. Liekam uz šķīvja un piešaujam klāt mērcīti !


 Paldies par sadarbību un labu jums visiem apetīti,
Karīnas Zē ēdienkaratē :)

2 komentāri:

Solvita teica...

Es no savas pieredzes saku: super recepte, ēdiens fantastisks!Un ja gadās būt tik veiksmīgam, ka pati receptes Autore pagatavo, tad: Kas var būt labāks par šo, Rīta mikslis, Glābējkomanda Cepums un jebkuri citi pavāri nav nepieciešami!!! :-)

Normunds teica...

Nu pa skaisto, kā parasti viss.